Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozloučení s Vladimírem Čamkem

 vyskov-camek-vladimir-2010-.jpgV úterý 9. července 2013 se rodina a vyškovská veřejnost rozloučila panem Mgr. Vladimírem Čamkem. Bývalý učitel českého jazyka, dějepisu, zeměpisu a pracovního vyučování se narodil 16. ledna 1920 do rodiny hodináře na Pekařské ulici v Brně. Navštěvoval brněnské školy, obecnou na Křížové ulici, měšťanskou na Mendelově náměstí a učitelský ústav na Poříčí, který ukončil roku 1940. Vzhledem k opatřením německé okupační správy byl nucen dva roky pracovat jako nádeník na stavbách, krátce začal učit až roku 1942 v Praci a Olšanech. Avšak již od roku 1943 byl totálně nasazen na stavby do Kuřimi, Rájce nad Svitavou a na Stránskou Skálu v Brně. Po válce učil v Orlovicích, Vážanech (u Vyškova) a Neborech na Těšínsku. Pak nastoupil vojenskou službu v Mikulově, odkud byl záhy přeložen na školu pro důstojníky v záloze v Brně-Židenicích. Po vojně dále učil na měšťanské škole v Českém Těšíně a v září 1947 se vrátil na Vyškovsko. Do roku 1963 učil v Nových Hvězdlicích, následoval rok v Pustiměři. V roce 1964 se s rodinou přestěhoval do Vyškova a jedenáct let učil na základní devítileté škole ve Vyškově-Dědicích (dnes ZŠ Morávkova) a pět let na ZDŠ Leninova 5 (dnes Nádražní)
ve Vyškově. Roku 1980 odešel do důchodu, opět však začal učit ve Hvězdlicích, zvláštní škole ve Vyškově-Nosálovicích a základních školách v Křenovicích
a Purkyňova ve Vyškově. Vedle zahrádkářství byla jeho velkou zálibou také historie, která jej přivedla i k přijetí funkce městského kronikáře.
V roce 1994 byl požádán vedoucí odboru školství, kultury, sociálních věcí a zdravotnictví Boženou Večeřovou o dopsání kronik za předešlé tři roky a v pokračování zaznamenávání pamětihodných událostí v našem městě. Svoji náročnou funkci vykonával až do roku 2004, kdy ze zdravotních důvodů svoji spolupráci s městským úřadem ukončil.
Pan Čamek mi byl vzorem a byl jsem vždy rád, když jsme se potkali a mohli spolu pohovořit. V pondělí 1. července 2013 se jeho životní cesta naplnila a nám zůstane jen vzpomínka dobrého člověka.

Mgr. Robert Bílek, kronikář města Vyškova