Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úspěšný výlet do Mikulčic 1. 6. 2013

Dne 1. června 2013 se uskutečnil výlet za velkomoravskými památkami na východní Moravu a západní Slovensko. Hlavním bodem programu byla návštěva areálu a památníku na velkomoravském hradišti v Mikulčicích. Účastníci zájezdu měli možnost zhlédnout zejména velkoryse řešený pavilon nad základy II. kostela, kde jsou návštěvníci seznamováni s historií Velké Moravy i samotného mikulčického objektu pomocí moderní prezentační techniky. Dále jsme dostali mimořádnou příležitost nahlédnout "pod pokličku" současného revizního výzkumu - dostali jsme se i do míst, kam běžný návštěvník nemá přístup (VI. kostel - rotunda se dvěma apsidami). Vzorným průvodcem byl vedoucí zdejšího výzkumu PhDr. Lumír Poláček, CSc. Poté následoval přejezd autobusem
na východní břeh Moravy, na území Slovenském republiky,
a prohlídka unikátního velkomoravského kostela sv. Margity (Markéty) Antiochijské v Kopčanech
, opět umožněná díky laskavosti dr. Poláčka. Kostel nám také poskytl dočasný azyl před prudkým deštěm, který nás v onom momentu zastihl.
Po rozloučení se sv. Margitou jsme již zamířili zpět
do Vyškova. Naše velké poděkování patří už zmiňovanému
dr. Lumíru Poláčkovi a také členu Muzejního spolku PaedDr. Ivanu Pokornému, který vše s naším pozorným průvodcem předem dojednal. 

(Fotografie ze zájezdu - viz níže!)