Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výlet Muzejního spolku do jihočeského Pošumaví a do dějiště bitvy u Sudoměře

Ve dnech 4. a 5. září 2015 se členové a příznivci Muzejního spolku Vyškov vydali autokarem na výlet, který byl tentokrát zaměřen na historii husitství (koneckonců stále ještě probíhá letopočet kulatého Husova výročí) a poznávání renesanční a pozdně gotické architektury. Naše cesta směřovala do jihočeského Pošumaví a k níže položené Sudoměři.
První naší zastávkou byl zámek Kratochvíle (u Netolic), kde jsme si prohlédli unikátní renesanční vilu se zahradou stojící na umělém ostrově obklopeném vodou. Zahrada i zámek prošly před čtyřmi lety celkovou rekonstrukcí. Budovu si nechal postavit Jakub Krčín z Jelčan, později zámek prodal Rožmberkům

Odtud jsme se přesunuli do Husince, kde byl naším cílem nově rekonstruovaný dům Mistra Jana Husa – prohlédli jsme si původně gotický domu s památníkem Jana Husa a zahradou.
Páteční odpoledne a sobotní dopoledne jsme strávili prohlídkou městské památkové rezervace v Prachaticích. Historické město ležící na solné stezce je dodnes obklopeno zachovalými renesančními hradbami. Z opevnění se zachovala i tzv. Dolní brána. V historickém jádru města je mnoho unikátně zachovaných domů, např. Sitrův nebo Heydlův dům. Celé město jsme si prohlédli z vysoké věže pozdně gotického kostela sv. Jakuba, v jehož sakristii nechal Jan Žižka upálit prachatické měšťany po dobytí města husity. Velmi zajímavá byla také prohlídka Prachatického muzea, Muzea krajky a Muzea české loutky a cirkusu (pobočka Národního muzea v Praze). V sobotním dopoledni mohli někteří z nás na prachatickém náměstí obdivovat automobilové veterány 60. a 70. let, účastnící se Rallye South Bohemia Classic 2015. Také nocleh v hotelu Parkán, jenž je rekonstruovaným starobylým domem přiléhajícím k městským hradbám, přispělo ke krásnému dojmu z malebných Prachatic.
Během sobotního dopoledne jsme se přesunuli do Vimperka, kde jsme si prohlédli rozlehlý zámek, od počátku letošního roku v majetku Národního památkového ústavu, ale předtím dokonale „vybydlený“ svorně Lesy ČR a správou CHKO Šumava – památkáři budou mít skutečně co dělat, aby jinak nádherný objekt uvedli do alespoň částečně přijatelného stavu. Příjemný byl oběd a košt piva v zdejším Šumavském pivovaru a kávička v příjemné kavárně Ve Skále.
Odpoledne jsme se přesunuli k Sudoměři mezi Strakonicemi a Pískem, kde 25. března 1420 mezi rybníky Markovcem a Škaredým svedli husité pod velením Jana Žižky z Trocnova, Jana Valkouna z Adlaru a Břeňka Švihovského z Riesenberka vítěznou bitvu proti spojeným silám královských tzv. železných pánů, plzeňského landfrýdu a strakonických johanitů. Pod monumentální sochou z dílny Emanuela Kodeta bylo pořízeno společné foto.A to již bylo vše. Nutno dodat, že nám opět přálo počasí – teplota se pohybovala kolem ideálních dvaceti stupňů, déšť se nám vyhnul.
Fotogalerie z výletu ZDE:
(rmk)