Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výlet Muzejního spolku do Kutné Hory a okolí

 

Ve dnech 5. a 6. září 2014 se konal výlet pořádány Muzejním spolkem Vyškov, jehož cílem bylo památné české město Kutná Hora a jeho nejbližší okolí. Na rozdíl od předcházejících pošmourných dnů nás provázelo velice pěkné počasí! Naším prvním cílem se stal Sedlec u Kutné Hory (dnes již její součást). Zde jsme si prohlédli katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele - unikátní dílo barokního architekta Jana Blažeje Santiniho, zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO. Odtud směřovaly naše kroky o několik desítek metrů dále do podzemní kaple Hřbitovního kostela Všech Svatých, tedy do známé kostnice, kde jsou jedinečným způsobem uloženy ostatky více než 40 000 zemřelých.      
Po obědě ve zdejší restauraci Zlatý lev jsme se již odebrali do centra Kutné Hory na prohlídku Českého muzea stříbra - okruhu "Cesta stříbra". Devadesátiminutová prohlídka vyžadovala náročný přesun úzkými a leckdy i nízkými štolami s nezbytnou svítilnou, helmou a hornickou halenou. Seznámili jsme se s procesem, kterým musela projít stříbrná ruda, než se z ní stala mince.
Odtud jsme zamířili k dalšímu architektonickému klenotu Kutné Hory - tentokráte pozdně gotickému - k  chrámu sv. Barbory. Interiér skvostného díla architektů Jana Parléře, Matěje Rejska z Prostějova a Benedikta Rejta pro nás skýtal nejenom možnost zhlédnout vysoké klenby, nástěnné malby, oltáře i zdobné vitráže, ale také chvíle odpočinku při posezení v prostorách hlavní chrámové lodě.
Tím ovšem nebyl páteční program vyčerpán. Následoval odjezd do obce Jakub (nyní místní část obce Církvice), kde jsme měli možnost zvenčí i zevnitř obdivovat vpravdě unikátní památku - románský kostel sv. Jakuba, založený podle jedné z verzí před polovinou 12. století rodem ze Švábenic. Sochařská výzdoba průčelí z doby Vladislava II. je pravděpodobně nejrozsáhlejším zachovaným souborem románské plastiky u nás.
Po prohlídce tohoto vskutku ojedinělého objektu nás čekalo ubytování a večeře v hotelu Rudolf  v Nových Dvorech u Kutné Hory.
Druhý den dopoledne jsme zamířili na nedaleký nádherný empírový zámek Kačina, jenž je spojen s působením rodu Chotků (zejména Jana Rudolfa Chotka). Prohlédli jsme si vskutku nádhernou knihovnu se sloupovým ochozem a s více než 40 000 svazky z období 16. - 19. století, dále zámecké divadlo, dobudované kolem poloviny 19. století, a oranžerii.
Po obědě v Kutné Hoře a prohlídce královské mincovny ve Vlašském dvoře, kde se od 13. století razily proslulé Pražské groše, následovala individuální prohlídka města podle gusta každého jednotlivce. Někteří navštívili Galerii Středočeského kraje v bývalé Jezuitské koleji, jiní Kamenný dům, někteří ochutnali zdaleka ne špatná vína ze zdejších vinic, s jejichž obnovou se započalo v roce 2005.
Až na závěrečnou nedlouhou bouřkovou spršku nám také vydrželo krásné počasí; i to přispělo k dobré nálaldě a příjemnému zážitku z návštěvy města, které sehrálo tak důležitou úlohu v našich dějinách a které ve svých slavných dobách bývalo podle některých historiků druhým největším městem Českého království.    
(rm)

Fotogalerii si prohlédněte na této stránce - viz níže!