Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výlet Muzejního spolku Vyškov na Rychnovsko ve dnech 2. a 3. září 2011

17. 2. 2012

 Nezisková organizace Muzejní spolek Vyškov, sdružující zájemce o historii Vyškova a okolí, uspořádala pro zájemce ve dnech 2. a 3. září 2011 poznávací výlet na Rychnovsko a Orlickoústecko ve východních Čechách.

   Po příjemné cestě autobusem jsme dorazili na barokní zámek Častolovice, patřící rodu Šternberků. Je velice pěkně opraven a naplněn milou atmosférou, která budí dojem, jakoby jeho obyvatelé jen na chvíli odešli. Prohlédli jsme si krásnou zahradu, minizvěřinec, oboru s bílými jeleny a mnoho dalších zajímavostí. Pokačovali jsme na česko-polskou hranici, kde jsme obdivovali krásnou přírodu Zemské brány – naučné stezky v místech, kde si řeka Orlice razí cestu na naše území. V poutním místě Neratově jsme navštívili zříceninu barokního kostela, který je průběžně opravován. Penzion Rampušák v Nové Vsi u Bartošovic nám poskytl výborné zázemí k odpočinku i načerpání sil do druhého dne. To nás čekala pevnost Hanička, pocházejí z roku 1938. V podzemí hlubokém 36 metrů nechala teplota pouhých 5-8 stupňů zapomenout na venkovní zářijové slunce. Třímetrové železobetonové zdi pevnosti nikoho nenechaly na pochybách o obranyschopnosti republiky v roce 1938. Určitě velice smutně ji tehdy naši vojáci opouštěli. Ve zbytku dne jsme si prohlédli barokní zámek Potštejn, vybudovaný r. 1749 hrabětem Chamaré, s jeho zámeckým parkem. Noví majitelé zde nyní provádějí postupnou rekonstrukci. Poslední zastávka patřila mohutné zřícenině hradu Potštejna, jehož historie začíná koncem 13. století. Zde výlet končil a nás již čekal návrat do Vyškova.

   Věříme, že v budoucnu se ještě mnohokrát setkáme na jiných, stejně zajímavých místech.

Za krásné zážitky, nová poznání a organizaci všichni děkujeme Muzejnímu spolku Vyškov, Františku Korvasovi a manželům Radkovi a Blance Mikulkovým.

                                                                                                                      Miloslava Snídalová

(Uveřejněno ve Vyškovském zpravodaji, 10/2011) 

Fotogalerie z akce - viz dole na této stránce!