Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z výletu na Žďársko a Novoměstsko 7.-8. září 2012

3. 3. 2012

Výlet na Žďársko a Novoměstsko - 7. a 8. září 2012 

 

   První zastávkou našeho dvoudenního výletu na moravskou stranu Českomoravské vrchoviny, konkrétně na Žďársko a Novoměstsko, byla obec Karlov. Zde jsme si důkladně prohlédli Sklářskou huť AGS Jaroslava Svobody - tedy nejen výstavu výrobků a prodejní galerii, ale především samotný provoz a šikovné ruce i dechy zdejších sklářů.
    Po obědě nás čekal Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou, kde je v prostorách bývalého vodního mlýna připomenuta bohatá železářská tradice žďárského regionu.Zdejší hamr je znám již z počátku 15. století. Součástí expozice je i funkční vodní buchar a připomínka posledních obyvatel objektu - mlynářské rodiny Brdíčků. Cestou zpět jsme navštívili přírodní útvar "Rozštípená skála" a betonovou sochu mamuta - dílo žďárského sochaře Michala Olšiaka.
   Pak nás již čekala pražírna kávy Hofr v Blatinách, kde jsme si v místní kavárničce pochutnali na různých nápojích, jejímž základem byla vždy "Hofrovic" káva, a na domácích "specialitách" (buchty, štrůdl).
   Večeři a nocleh jsme si dopřáli v Hotelu U Hrocha ve Škrdlovicích, rovněž nezaměnitelně ozdobeným Olšiakovou obrovskou betonovou sochou, koho jiného než hrocha.
   Druhý den po snídani jsme zamířili do Žďáru nad Sázavou, kde byl naším cílem poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, slavného to díla proslulého barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho.
   V nedalekém Novém Městě na Moravě jsme nemohli vynechat zdejší Horáckou galerii s díly slavných výtvarníků většinou spjatých s krajem Vysočiny (ale nejen těch!) - sochařů Jana Štursy, Vincence Makovského, Karla Pokorného, malířů Oldřicha Blažíčka, Josefa Jambora, Bohdana Laciny a dalších. Unikátní je i expozice výrobků htuního skla ze Škrdlovic a jeho nejslavnějších tvůrců.
   Po obědě jsme ještě v Novém Městě na Moravě
 navštívili Horácké muzeum, kde kromě zajímavých expozic dějin lyžování či školní třídy z třicátých let 20. století a výstavy věnované oblíbeným "Igráčkům" jsme obdivovali i pravděpodobně zdejší nejatraktivnější exponát - "Mlejnek z Víru".
   Poslední zastávkou se nám stal jeden z nejpopulárnějších památkových objektů této oblasti - hrad Pernštejn.
   Takže se těšíme zase příště! A nezapomeňte se kouknout NÍŽE na fotografie z našeho výletu, které jsou povětšině dílem našeho váženého p.t. člena Roberta Bílka.  
 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář